piątek, 21 września 2012

Czym są suplementy?

Czy suplementy diety to to samo co sterydy? Oczywiście że NIE, wszyscy Ci co w jakimś stopniu interesują się sportem i mieli styczność z suplementami doskonale sobie zdają z tego sprawę. Są jednak osoby, których wyobrażenie jest inne i postawiłyby pomiędzy tymi dwoma wyrażeniami znak równości.W życiu codziennym wiele osób pomimo, że nie zdaje sobie sprawy, korzysta z suplementów. Suplementy to nic innego jak dodatki stanowiące uzupełnienie codziennej diety, używanie ich wzbogaca codzienną dietę, w której często brakuje różnych ważnych substancji takich jak chociażby witaminy i minerały.
Suplementy to również składniki, które pomagają nam bardzo często w osiągnięciu określonego celu, np. gdy chcemy stracić parę kilogramów, bardzo pomocne mogą nam się okazać: CLA, Chrom, Zielona herbata, L-karnityna... . Żebyśmy to jednak dobrze zrozumieli. Wszystko to co wymieniłem powyżej, może jedynie pomóc nam w oiągnięciu określonego celu, natomiast samo zażywanie ich nie spowoduje że schudniemy. Aby osiągnąć sukces, musimy wykonać jakąś "pracę fizyczną", czyli np. trening, a odpowiednia suplementacja pomaga przyspieszyć ten proces.

Możemy stosować odpowiednią suplementację również w tą drugą stronę, czyli np. jak chcemy przytyć. Są organizmy, które mają problemy z nabieraniem masy, pomimo zjadania dużych ilości posiłków ich waga stoi w miejscu. Wtedy właśnie można się wspomóc odpowiednimi suplementami. Musimy jednak pamiętać, aby zasięgnąć porady u osoby, która ma o tym trochę pojęcia i pomoże nam odpowiednio dobrać co możemy brać i w jakich ilościach, w przeciwnym razie możemy sobie wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Dla przykładu: zbyt duże ilości białka mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Wiele osób zapomina o tym, że białko dostarczamy z pożywieniem i w momencie gdy zaczynamy ćwiczyć, chcąc osiągnąć szybszy rezultat (więdząc że białko jest budulcem naszej masy mięśniowej) suplementujemy dodatkowo białko w znacznych ilościach i wyrządzamy sobie krzywdę.Bardzo często nasza codzienna dieta jest uboga w witaminy i minerały, co niesie za sobą różne konsekwencje. Niedobór witamin może powodować problemy z kośćmi, krzepliwością krwi, skórą, włosami, odpornością organizmu na różne choroby itp. .
Niedobór minerałów, pomimo że w organizmie występują w śladowych ilościach, może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i złe samopoczucie. Najczęstsze problemy związane z tym to: utrata masy, sucha skóra, skórcze mięśniowe, zmęczenie, bóle w stawach, spowolnienie wzrostu włosów, łamliwość paznokci, trądzik, bóle głowy itd. .
Często tego typu dolegliwości tłumaczymy złą pogodą, lub spadkiem ciśnienia, natomiast przyczyny mogą być gdzieś indziej.

Więc zachęcam wszystkich do korzystania z suplementów, w celu uzupełnienia niedoborów niektórych składników, tylko róbmy to z rozwagą.


Twój Trener Personalny: Michał Maleszewski
Dołącz do mnie na FB!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz