poniedziałek, 22 października 2012

Regeneracja potreningowa cz.1

Jednym z najważniejszych elementów samego treningu jest regeneracja potreningowa, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bardzo często wydaje nam się, że rozrost mięśni czy poprawa wydolności odbywa się podczas naszego treningu. Nic bardziej mylnego.Trening jest czynnikiem, który wywołuje zmiany w naszym organizmie. Początkowo są to zmiany można powiedzieć negatywne, ponieważ wywołują mikrourazy włókien mięśniowych lub w przypadku treningu aerobowego dług tlenowy. Dopiero po zakończeniu wysiłku rozpoczyna się proces regeneracji i odbudowy zniszczonych włókien. Proces regeneracji wykorzystuje efekty treningu, tzn im bardziej efektywny był trening tym większe efekty przyniesie po prawidłowej regeneracji. Regeneracja odbywa się z tzw nadstrzałem czyli w im większym stopniu wykorzystamy nasze źródła energetyczne, to organizm podczas regeneracji w większym stopniu je odbuduje i przystosuje nasz organizm do mocniejszych bodźców.

Na prawidłową regenerację składa się przede wszystkim prawidłowy odpoczynek. Czy pamiętamy jak zawsze rodzice powtarzali nam, abyśmy chodzili wcześniej spać bo jak się śpi to się rośnie? Coś w tym jest. Nasz organizm najlepiej się regeneruje podczas snu. Nie zrozumcie mnie źle, nie oznacza to, że aby organizm się regenerował to musimy wcześniej chodzić spać, ale musimy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy widzieć efekty naszego treningu to długość snu powinna być odpowiednia. Przemęczony organizm nie jest w stanie w pełni wykorzystać swoich możliwości, a przy tym nie ma co liczyć na efekty naszego treningu.
Tak więc nie zaleca się robienia treningu dzień po dniu, jeśli drugiego dnia podczas treningu pracują grupy mięśniowe, które trenowaliśmy dzień wcześniej. Zależy to oczywiście również od rodzaju treningu i intensywności.
Odpoczynek powinien być dobrany optymalnie, przerwa w treningu nie może być ani za długa ani za krótka.


Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za prawidłową regenerację jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Podczas treningu, nasz organizm wykorzystuje zasoby glikogenu znajdującego się w mięśniach. Aby je odbudować, zaraz po treningu powinniśmy przyjąć posiłek zawierający węglowodany. Najlepiej tutaj sprawdzi się mieszanina węgli o wysokim i niskim indeksie glikemicznym (indeks glikemiczny - wskaźnik określający, jak szybko po spożyciu produktu podnosi się poziom cukru we krwi), przy czym nie powinniśmy przesadzać z węglami o wysokim indeksie, gdyż może to doprowadzić do otłuszczenia organizmu. Nieco inaczej jest w przypadku osób wykonujących trening na redukcję tkanki tłuszczowej. Tutaj powinniśmy bardziej iść w stronę posiłku białkowego z niewielką ilością węgli i to tych o niskim indeksie glikemicznym.
Trening siłowy powoduje uszkodzenie włókien mięśniowych. Wraz z końcem treningu rozpoczyna się odbudowa uszkodzonych włókien. Żeby to jednak mogło nastąpić musimy dostarczyć składniki odżywcze odpowiedzialne za odbudowę czyli białka. Zaleca się wtedy spożywanie produktów zawierających białka serwatki. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać też ze spożywaniem tego składnika, gdyż w nadmiarze obciąża on naszą wątrobę co w przyszłości będzie miało negatywne skutki.


Twój trener personalny- Michał Maleszewski
Dołącz do mnie na Fb!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz