sobota, 21 lipca 2012

Pieniądze...

zdj.fashionising.com

W modelingu można mieć ich fortunę pod warunkiem, że jesteś w światowej czołówce modelek.
W Polsce modelki zarabiają dużo mniej, a biorąc pod uwagę, że powstaje coraz więcej konkursów piękności, w których wygrywa się kontrakty, sam fakt udziału w kampanii reklamowej często bywa zapłatą.
Oczywiście jest także u nas kilka modelek, które zarabiają świetnie, ale nie wiem czy stosowne jest tu określenie, że te modelki sa "u nas"... A to dlatego, że pracują za granicą...

Brazylijska piękność Gisele Bundchen w 2011 roku zainkasowała sumę 35 mln dolarów, kolejna była Heidi Klum- 14 mln, Kate Moss i Adriana Lima- 7 mln...
O takich zarobkach polskie modelki mogą jedynie pomarzyć...

A co z Anją Rubik?


zdj.wizaz.pl

Anja jest 28 letnią polską modelką, która rozchwytywana jest przez najlepszych projektantów na całym świecie m.in. Valentino, Versace, Dior, Emporio Armani, Dolce & Gabbana, Emanuel Ungaro i wielu innych, których nie sposób wymienić. Znaczenie ma na pewno także jej doświadczenie, bowiem zaczynała w wieku 15 lat. Magazyn "Forbes" wycenił ją na 320 tys. złotych, a to oznacza, że właśnie tyle może zażądać za jedną kampanię reklamową.
Anja zatem jest na 3 miejscu w rankingu "Top 50 Models"...możemy także poszczycić się kolejną polką Kasią Struss (Strusińską), która w tym samym rankingu jest na 16 miejscu.Wymieniłabym także Karolinę Malinowską, która także była jedną z najbardziej znanych modelek. Niestety Karolina w 2003 roku zrezygnowała z międzynarodowej kariery..."Niestety" dlatego, że dziś byłaby pewnie wysoko ponad Anją Rubik.
Z Karoliną pracuję do dzisiaj i wiem, że jest szczęśliwą matką, a tego  nie można porównywać do "kariery".

Początkująca modelka może liczyć na 5 tys. euro, ale pod warunkiem, że należy do dobrej agencji, która potrafi wynegocjować kontrakty w innym wypadku miesięczna pensja modelki pracującej wyłącznie w Polsce  to około 2-2,5 tys, a jeśli dostanie większą kampanię to może zgarnąć za nią pare tysięcy.

Są jeszcze tzw. freelancerki (modelki, ktore nie pracują dla żadnej agencji). W przypadku sesji do gazetki promocyjnej mogą liczyć na zapłatę od 200-400 zł.
Przykładowe stawki za zdjęcia początkującej "fotomodelki" to:
- 50 zł za wykorzystane zdjęcie
- 100zł za zdjęcie topless
- od 2000-5000 za zdjęcie np.do kampanii bilbordowej
- od 2000-4000 za udział w reklamie telewizyjnej

Jak widać te stawki są znacznie mniejsze niż u modelek światowej sławy, a modeling w Polsce nie jest tak opłacalny jak za granicą...
Jeśli jednak nadal masz ambicje zostać światową Top Modelką unikaj rozbieranych sesji zdjęciowych.
Zgubne jest to, że dzięki nim zyskasz karierę.

1 komentarz: