Twoja pierwsza sesja zdjęciowa.

Chciałabyś wziąć udział w sesji zdjęciowej, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Przeczytaj ten post, a wszystko Ci wyjaśnię.

zdj.Jakub Gadzalski

Na samym początku musisz znaleźć fotografa i ustalić z nim termin, godzinę i miejsce sesji.
W tym celu należy poszukać na stronach internetowych informacji o fotografach z twojego regionu, a może istnieje w twoim mieście stowarzyszenie fotografów? Jeśli tak, to warto się do nich zgłosić, ponieważ zazwyczaj oni pomogą Ci w przygotowaniu sesji i jeśli jest to stowarzyszenie to nie powinno pobierać opłat za sesje.

Jeśli jednak wybrałaś pierwszą opcję to zadzwoń pod numer, który znalazłaś na stronie internetowej lub napisz maila i zapytaj o koszt takiej sesji.
Pisząc w sprawie sesji powinnaś załączyć link do swojego portfolio, a jeśli jeszcze go nie masz to wyślij samo zdjęcie. Fotografowi bardzo ułatwi to decyzję o zrobieniu Ci zdjęć oraz dobraniu odpowiedniej stylizacji do Twojej sesji.

Fotograf z portali...

Możesz także wybrać fotografa z portali dla modelek, takim słynnym portalem jest www.maxmodels.pl , ale pamiętaj, aby być nieco ostrożniejsza. W związku z tym, że na portalu każdy może się zarejestrować bardzo często można spotkać nierzetelnych ludzi. W takim wypadku nigdy przez sesją nie wysyłaj zdjęć w bieliźnie czy aktów, nawet jeśli jesteś o to poproszona i koniecznie sprawdź jakie zdjęcia znajdują się w portfolio tego fotografa. Czy są to dobre zdjęcia? Czy nie są to tylko akty?
Oczywiście jeśli będziesz chciała pozować do aktów, to zostaniesz poproszona o wysłanie takich zdjęć.
W takim wypadku nie ma nic złego w tym jeśli fotograf poprosi Cię wcześniej o takie zdjęcia.

Gdy znajdziesz fotografa i wyślesz wiadomość w sprawie sesji, nie zrażaj się, że nie odpisuje w ciągu 5 minut. Na odpowiedź możesz zaczekać około 3 dni, być może akurat ten fotograf jest mocno zajęty.
Zawsze możesz poprosić kogoś innego.

Jeśli wspólnie z fotografem ustalicie termin sesji, nie przekładaj tego.Nie ma nic gorszego niż ciągłe przekładanie, zmienianie terminów sesji. Sesja zwykle trwa kilka godzin lub nawet cały dzień, gdyby fotograf   wiedział, że ma wolny dzień, mógłby zaplanować sobie coś innego, a nie chodzi tylko o fotografa, a także wizażystę i/lub stylistkę.
Organizacja sesji często wymaga wypożyczenia studia, samochodu itp. Jeśli odwołasz sesję z dnia na dzień czas na organizację sesji przez fotografa będzie zmarnowany i w przyszłości fotograf może nie mieć chęci na dalszą współpracę z Tobą.
Dlatego przed wybraniem terminu sesji dobrze zastanów się, czy aby na pewno nic nie pokrzyżuje Ci planów...a jeśli już się coś wydarzy, zadzwoń do fotografa jak najszybciej i poinformuj go o tym...i przeproś.

Godzina sesji także nie jest bez znaczenia. Jeśli fotograf zapewnia także stylistkę i wizażystkę będziesz musiała dotrzeć na miejsce nawet 3 godziny przed czasem (oczywiście ustalicie to wspólnie), jeśli sama masz zamiar zapisać się na makijaż, zapytaj fotografa jaka jest stylizacja sesji, aby makijaż pasował do stylizacji sesji. Wszystko musi ze sobą współgrać.

Przed sesją z fotografem powinnaś ustalić zakres pozowania ( jaki rodzaj zdjęć robicie np. portret, sylwetka, bielizna, akt) oraz zasady pozowania (Jaka jest kwota za sesję? A może kwota jaką podał Ci fotograf jest tylko za 5 zdjęć? Dowiedz się tego).
Bardzo często fotograf proponuje tzw."pozowanie za zdjęcia", czyli TFP-z języka angielskiego Time For Photos. W takim wypadku Ty nie płacisz fotografowi za sesję, a on Tobie za pozowanie, można w to także włączyć stylistki, wizażystki czy nawet projektantów.

Pamiętaj, że w wypadku pozowania TFP zarówno Ty jak i fotograf ma prawo do wykorzystania zdjęć w swoim portfolio, na portalach, na wystawach ,chyba, że ustalicie inaczej, ale niewielu fotografów się na to zgodzi.
Jeśli płacisz za sesję ty decydujesz o wykorzystaniu tych zdjęć.

Nie czekaj , więc tylko zapisuj się na sesję :)
Czekam na efekty na adres kontakt@ilonajankowska.pl

Pozdrwaiam.


Komentarze

  1. Ciekawy post. Dziś właśnie sama wykonałam pierwszą "sesję zdjeciową". Będę wdzięczna za komentarz. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz