GO SEE, HAUTE COUTURE, RUN THROUGH i inne pojęcia w branży mody


Post o tej tematyce już pojawił się u mnie na blogu, ale zauważyłam, że  brakuje w nim kilku ważnych pojęć, z którymi przyszłe modeli na pewno się spotkają.W branży mody agencje modelek, headhunterzy (łowcy talentów), producenci, fotograficy posługują się pojęciami, które mogą być niezrozumiałe dla początkujących modelek.
Dziś uzupełnię poprzedni post Słowniczek modelki brakującymi pojęciami.
Radzę jednak zapoznać się wcześniej z linkiem powyżej.

Le book encyklopedia nazwisk, firm i danych kontaktowych wszystkich, którzy liczą się w branży modowej, w tym stylistów fryzur, scenografów, agentów modelek, choreografów, fotografów i stylistów.

Go- see to co lubię robić  najbardziej :) przesłuchanie albo rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kierownik castingu spotyka się z modelkami mającymi wziąć udział w sesjach zdjęciowych lub pokazach.

Haute Couture to pojęcie często możemy usłyszeć w towarzystwie projektantów, więc warto wiedzieć o czym mowa. To termin, którym określa się "wysokie krawiectwo", odnosi się do tworzenia szytych na miarę i wykonywanych ręcznie projektów na zamówienie. Charakteryzuje się wysoką jakością materiałów i wykończeń. Pojęcie to pojawiło się we Francji w 1945 roku i od tego czasu jest chronione przez przepisy prawa. Domy mody używające tej nazwy są zobowiązane przestrzegać określonych kryteriów m.in. ręczne szycie, określona ilość pracowników i modelek,przynajmniej dwie pracownie, przynajmniej dwa pokazy różnych kolekcji w ciągu roku, zużycie określonej ilości materiału. Do twórców haute couture dołączali kolejno Lanvin, Chanel, Balenciaga, Dior, Yves Saint Lurent, Pierre Cardin, Christian Lacroix,  Jean Paul Gaultier, Thierry Mugler.

Anja Rubik w kreacji haute couture Diora

Inspiration board inaczej nazywana tablicą inspiracji. Na takiej tablicy mogą wisieć projekty kolekcji lub zdjęcia modelek zrobione dla magazynów mody albo na wybiegach, które oddają atmosferę kolekcji oraz inspiracje redaktorów i stylistów, którzy poszukują na rynku ubrań lub dodatków.
Skoro jesteśmy przy tablicach to musisz znać określenie Mood Board tak zwana tablica nastroju. Zamieszcza się na niej szkice kolekcji, materiałów, wzorników, rysunków, cytatów, obrazów z filmów i ulotnych elementów kultury, które są inspiracją dla sesji zdjęciowej albo kolekcji.

Re- see ponowne spotkanie zaplanowane po pierwszej prezentacji projektanta, aby redaktor mógł się przyjrzeć dodatkom i ubraniom.

Run- through spotkanie podczas, którego stylista zaprezentuje dodatki do sesji zdjęciowej.

Sitting editor nazywany inaczej redaktorem do spraw zdjęć, asystent fotografa, pomaga mu kontrolować wygląd i nastrój zdjęć.

Sourcing wszechstronne szukanie materiałów do sesji, odpowiadają za nie redaktorzy do spraw rynku i styliści.

Trade show to co lubimy najbardziej :) impreza branżowa, często organizowanaw centrach kongresowych, na której projektanci sprzedający ten sam rodzaj towaru mogą przez kilka dni prezentować swoje produkty. W Polsce bardziej popularne są targi mody, na których wystawiają się różni projektanci i artyści, nie koniecznie sprzedający ten sam rodzaj towaru.

Ready- to-wear (RTW)  przeciwieństwo haute couture. Ubrania nie szyte na miarę, kupujemy je w sklepach. Zwane również jako prêt-à-porter.
Mam nadzieję, że ze znajomością tych pojęć poczujesz się pewniej zaczynając pracę modelki.
Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do komentowania.Komentarze

  1. świetny post:) przyda się wielu dziewczynom, nie tylko modelkom. nie moge się doczekać pokazu 14.3 !!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz