Jaki wpływ na nasz organizm ma ruch.

Piszę ten post, być może dlatego, żeby samą siebie zmotywować do powrotu do biegania.
Być może jak wreszcie "przeleję na papier" to o czym myślę i co jest oczywistą oczywistością, nie będę więcej szukała wymówek, do tego aby rano wygramolić się z łóżka i iść pobiegać.

Pamiętam jak dwa lata temu kiedy byliśmy w Norwegii i przygotowywałam swoją sylwetkę do tego by pięknie wyglądać w sukni ślubnej wpadłam w taki rytm, że co drugi dzień musiałam biegać i nic nie było w stanie mnie powstrzymać.

Teraz jestem trochę gorszej pozycji, bo nie dość, że przeszłam operację kolana, to ślub za mną i jakby przestało mi się chcieć :)

Ewidentnie coś ciągnie mnie w dół i zastanawiam się co to jest ;)

Potrafię świetnie zarządzać zespołem, grupą kilkudziesięciu osób i podwykonawców przy projektach nad którymi pracuje, ale być może nie do końca potrafię zarządzać sama sobą i potrzebuję nad sobą bata :)

Chyba każda osoba, która aktywnie spędza czas,  potrafi wymienić korzystne zmiany jakie zachodzą w organiźmie po wysiłku fizycznym.

Przytoczę zatem kilka ciekawostek znalezionych w sieci i magazynach o tematyce #health, aby łatwiej było nam wspólnie podjąć WYZWANIE :)Serce staje się sprawniejsze.
Średnie tętno w spoczynku wynosi około 80 uderzeń na minutę, co daje około 115 000 uderzeń dziennie.
U sportowców tętno w spoczynku wynosi 60 uderzeń na minutę, czyli około 86 000 uderzeń dziennie. Serce odpowiednio wytrenowane oszczędza sobie zatem około 30 000 uderzerzeń w ciągu dnia, pompując więcej krwi do naczyń krwionośnych , a bijąc dużo wolniej.
Dlatego uważa się , że sport i ćwiczenia fizyczne to najlepsza profilaktyka zawału serca.

Oddech staje się głębszy.
Wytrenowane płuca mieszczą więcej powietrza i dzięki temu więcej tlenu dostaje się do komórek ciała.
Czy wiesz, że w spoczynku wdychamy i wydychamy około 8 litrów powietrza na minutę? A czy wiesz , że podczas wysiłku fizycznego ta ilość może zwiększyć się nawet do 100 litrów?

Stawy i kości stają się mocniejsze.
Mięśnie, ścięgna, więzadła, chrząstki są lepiej odżywione i stanowią dla kości mocniejszą podporę.
Ćwiczenia wpływają korzystnie na krążenie, a zatem poprawiają zaopatrzenie kości w wapń.

Przemiana materii ulega przyśpieszeniu.
Zwiększony dopływ tlenu umożliwia szybsze spalanie substancji odżywczych oraz nagromadzonych zapasów tłuszczów.

Śpimy lepiej.
Po wysiłku jesteśmy bardziej zmęczeni i odprężeni, nie mamy zatem problemów z zaśnięciem. Śpimy krócej, a jesteśmy bardziej wypoczęci.

System odpornościowy jest w dobrej formie.
Szybka przemiana materii powoduje, że jesteśmy znacznie mniej podatni na choroby zakaźne.

Chce się żyć!
Intensywny ruch wpływa na świadomość własnego ciała. Nastój poprawia się, ponieważ mózg produkuje więcej endorfin, naturalnych środków przeciwbólowych.

Kończąc ten post właśnie sobie uświadomiłam, że ja (być może jako ta osoba silnie związana ze światem mody) potrzebuję innej metody motywacyjnej w postaci np. nowych butów czy sportowego stroju #hehe, ale w tym przypadku chyba lepiej byłoby się nimi wynagrodzić po osiągnięciu jakiegoś celu :)

No, więc do dzieła. Biegasz ze mną?Komentarze