Kilka prawd o żywieniu...Tak oczywistych wydawać by się mogło.


Bardzo często słyszę u osób, które postanawiają zacząć się odchudzać "muszę mniej jeść, bo  mi się przytyło...". Mało kto zadaje sobie pytanie czym to jest spowodowane i jakie mogą być konsekwencje tego co postanawiają z tym zrobić.
Gdy dochodzi do sytuacji, że nasza waga znacząco wzrasta, najczęściej jest to przyczyną tego, że z jakiegoś powodu nasz metabolizm zwolnił, albo do naszej diety dołożyliśmy zbyt dużo węglowodanów (przeważnie chodzi o słodycze), albo zbagatelizowaliśmy wszelkie zasady zdrowego odżywiania się.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niewiele musielibyśmy zmienić w naszym sposobie odżywiania, aby cieszyć się szczupłą sylwetką. Nie jest to wcale związane z utrzymywaniem ścisłej diety i samymi wyrzeczeniami.


Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą nam w utrzymaniu szczupłej figury:

1. Ilość posiłków w ciągu dnia to 4-5 (do posiłków zaliczane są również owoce, które zjadamy w ciągu dnia czy coraz częściej przygotowywane przez nas Smothies).

2. Dobre śniadanie to podstawa, powinno ono dostarczyć nam dużo energii, abyśmy mieli siły rozpocząć dzień.

3. Energia powinna pochodzić z węglowodanów złożonych, czyli powinniśmy wybierać raczej produkty pełnoziarniste (pieczywo, makarony, ryż). Pomoże nam to przez dłuższy czas dostarczać energii dla organizmu.

4. Powinno się unikać dużej ilości słodyczy w ciągu dnia (cukry proste powodują wyrzut insuliny i wysoki wzrost poziomu cukru we krwi, to co nie zostanie wykorzystane na energię, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej).

5. Posiłki powinny zawierać jakieś wartości odżywcze, a nie puste kalorie, dlatego powinniśmy dostarczać wszystkie składniki odżywcze (białka, węglowodany, tłuszcze).

6. Smażenie powinniśmy zastąpić gotowaniem na parze, bądź grillowaniem, a jeżeli już musimy coś usmażyć to powinniśmy wybierać do tego oleje roślinne albo z pestek winogron.
Ja wykorzystuję też olej kokosowy.

7. Nie powinno się przegładzać organizmu. Po długotrwałej przerwie w dostarczaniu posiłku, nasza trzustka produkuje zwiększone ilości insuliny, co powoduje reakcję obronną organizmu i zwiększone magazynowanie tkanki tłuszczowej.

8. Ostatni posiłek powinno się jeść na 2-3 godziny przed snem (a nie o 18 tak jak myślą niektórzy, bo wszystko jest uzależnione o której ktoś chodzi spać).

9. Przed snem powinniśmy unikać węglowodanów, w trakcie snu nasz metabolizm zwalnia i powoduje to odkładanie tkanki tłuszczowej.

10. Nie powinniśmy spożywać owoców i warzyw przed snem,  dlatego, że zawierają węglowodany, a w przypadku wrzodów zjedzenie owoców lub wypicie soku czy koktajlu może powodować cofanie się treści żołądkowej, a w konsekwencji bezdech...lub nieznane ognisko duszności i zgagi.

11. Dzienne spożycie wody dla osoby która nie trenuje powinno wynosić ok 2 litrów, odpowiednie nawodnienie również pomaga w pozbywaniu się tkanki tłuszczowej.

fot. www.makingthymeforhealth.com


Mam nadzieję, że ten artykuł w jakimś stopniu uświadomi Was trochę jak należy się odżywiać i jakie do tej pory popełnialiście błędy. 
Wydaje mi się jednak, że to co napisałam jest coraz bardziej oczywistym w dobie otaczającej nas zewsząd manii #fitlifefot.www.buzzfeed.com


Pozdrawiam i zapraszam na mój Instagram @ilonajankowska


Komentarze